تهران- خیابان امیر کبیر- ناظم الاطباء جنوبی – بلوک ۶ شرقی – پلاک ۸۲ تلفن:۱۷ ۰۴ ۹۴ ۳۳ ۰۲۱

klingerit-sheet.jpg

ورق نسوز کلینگریت چیست؟ انواع و کاربردهای آن کدامست؟

ورق نسوز کلینگریت،ورق کلینگریت (Klingerit Sheet)

 ورق نسوز کلینگریت یک نوع ورق نسوز است که از ترکیب خمیر آزبست و رزین لاستیکی ساخته می شود و به آن  ورق کلینگریت نیز گفته می شود. امروزه این نوع ورق همچون دیگر انواع ورقهای نسوز درصنایع مختلف بسیار پرکاربرد است بنابر این از ورقهای نسوز با اهمیت به شمار می رود. می توان گفت ورق کلینگریت از مهمترین، کاربردی ترین  و پرفروش ترین ورق های نسوز  در صنعت است. ناگفته نماند که نام صحیح و اصلی این محصول، ورق نسوز واشر است. بنابراین ورق نسوز کلینگریت، ورق کلینگریت، ورق نسوز واشر هرسه یک چیزند.

ازآنجایی که معروف ترین کارخانه ی تولید کننده ی ورق های واشر، کارخانه ای با برند کلینگر (Klinger) است، ورق واشر نیز با نام کلینگریت خوانده می شود.

ورق نسوز کلینگریت یکی از مواد نسوز است که تقریباً دراکثر صنایع مورد استفاده قرارمیگیرد.موارد استفاده ی این ورق نسوز از خانه های افراد شروع شده و تاعظیم ترین کارخانه های صنعتی و تولیدی ، نیروگاهها و سکوهای غول پیکرنفتی پیش می رود.به عنوان برندهای مختلف و مشهور ورق نسوز واشر می توان به اکسترا، فرنزلیت، بروگمن، تومبو، تماک، تسنیت و متریال که بسیار هم کاربرد دارند اشاره کرد.

ورق نسوزکلینگریت

ساختار ورق نسوز کلینگریت

کارشناسان ساختاراین نوع ورقها را بسیارپیچیده و رمزآلود توصیف می کنند. ورقهای کلینگریت از ترکیب پودرآزبست با رزین های لاستیکی ان بی آر، اس بی آر، و چند رزین دیگرساخته می شوند. این رزینها و مواد بطور سرّی و محرمانه ترکیب می شوند و ساختاراین ورق را تشکیل می دهند.درواقع وجود این رزین های لاستیکی است که موجب انعطاف پذیری بهتر این ورق می شوند. پودرآزبست بکار رفته درساختار این ورق نیز تحمّل حرارت آب بندی این محصول را امکانپذیر می سازد.

البته بهتر است در جریان باشید نوعی از ورقهای کلینگریت هم وجود دارد که بدون ترکیباتی از آزبست تهیه می شود . همانطور که میدانید آزبست یک ماده معدنی است که از قدیم از آن به عنوان ماده نسوز استفاده می شود.آزبست مضرات زیادی برای سلامت دارد و اثرات سوء آن فراوان گزارش شده است .البته چنانچه انسانها با آزبست یا ترکیبات آن مستقیما تماس نداشته باشند استفاده از آن بلامانع می باشد.

حدوداً از سی سال پیش استفاده از آزبست به دلیل سرطانزا بودن از طرف سازمان بهداشت جهانی ممنوع اعلام شده است.متاسفانه به دلیل خواص صنعتی زیاد آن هنوز این ماده به کشورهای مختلف صادر می شود و مورد استفاده قرارمیگیرد.به همین دلیل است که امروزه ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست هم تولید می شود.

انواع ورق نسوز کلینگریت

ورق نسوز کلینگریت در ابتدا به دو دسته ی اصلی سیم دار و بدون سیم تقسیم شده اند و درچهارنوع زیر به تولید انبوه می رسند.

۱- ورق نسوز کلینگریت سیم دار

این ورق از متریال ذکرشده ی بالا به علاوه ی لایه هایی از سیم فولادی تشکیل می شوند. درواقع برای استحکام مکانیکی بیشتر، درساختار این محصول لایه هایی از سیم درساختار این نوع ورق ها بکارمی رود.ورق نسوز کلینگریت سیم دار قادر به تحمّل حرارت تا ۵۸۰ درجه ی سانتی گراد می باشد و بسیارمورد توچه صنعتگران است.

۲- ورق نسوز کلینگریت بدون سیم

این نوع ورق نسوز، مواد تشکیل دهنده ی پیش گفته منهای سیم را درساختاراصلی خود دارامی باشد. معمولی ترین نوع ورقهای نسوز به شمارمی رود. تحمّل حرارتی ورق نسوز کلینگریت بدون سیم تا ۵۵۰ سانتی گراد است و کاربردهای فراوان و متفاوتی دارد.

۳- ورق نسوز کلینگریت سیم دار گرافیتی

این نوع محصول از همان متریال تشکیل دهنده ی ورق نسوز کلینگریت سیم دار ساخته می شود .با این تفاوت که برروی سطح خود لایه ای از گرافیت نیزکشیده شده است. این لایه ی گرافیتی موجب می گردد تا حرارت بیشتری نسبت به نمونه ی بی سیم خود تحمّل نماید. آستانه ی تحمّل حرارتی ورق نسوز کلینگریت سیم دار گرافیتی تا ۶۵۰ درجه ی سانتی گراد است . براساس همین تحمّل حرارتی بالا، آنرا مهم ترین نوع ورق های نسوز کلینگریت به شمار می آورند. این ورق یکی از پرفروش ترین نوع ورقهای نسوز است و گفته می شود نقش پررنگتری در صنایع مختلف دارد.

۴ – ورق نسوز کلینگریت بدون سیم گرافیتی

ورق نسوز کلینگریت بدون سیم گرافیتی دقیقاً از همان مواد اصلی منهای سیم تشکیل شده است.علاوه برمواد تشکیل دهنده ی اصلی ، لایه ای از گرافیت نیز برروی آن کشیده شده است . وجود این لایه ی گرافیتی موجب بیشتر شده تحمّل حرارتی ورق نسوز کلینگریت گرافیتی بدون سیم می شود. درواقع تحمّل حرارتی این نوع ورق نسوزپرکاربرد ۶۰۰ درجه ی سانتی گراداست .این نوع ورق نسوز نیز درموارد بسیاری درصنایع گوناگون بکاربرده می شود.

 

ویژگی های این محصول

مهمترین ویژگی تمامی انواع ورق نسوز کلینگریت دامنه دمایی قابل تحمل توسط آنهاست. این دامنه از منفی ۱۰۰ تا مثبت ۶۵۰ درجه سانتی گراد بسته به نوع آن متغیر است.

ویژگی مهم دیگر این نوع ورق ها انعطاف پذیری بسیار بالای آنهاست که باعث شده در بین ورقهای نسوز منحصر به فرد باشند.

موارد کاربرد انواع ورق نسوز کلینگریت

تحقیقات آماری نشان می دهد موارد کاربرد هرچهارنوع ورق نسوز کلینگریت تقریباً یکسان است. اما می توان مهمترین این موارد را به شرح زیر توصیف نمود.

– برای تولید و ساخت انواع واشر  آب بندی و جلوگیری کننده  از خروج بخار انتخاب بسیارمناسبی به شمار می روند.

– جهت استفاده ی عایق بندی در سیستمهای حرارتی و آتش مستقیم بهترین گزینه می باشند.

– جهت استفاده در سیستمهای بخار، آب داغ و شور، الکل ، روغنهای با حرارت بالا، اسید و مواد نفتی عالی هستند .

 ورق نسوز کلینگریت ، درضخامت های ۰٫۵ میلی متر تا  ۶ میلی مترو در ابعاد متفاوت که عمدتاً ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتی متر است موجودند. البته چندین ورق نسوز دیگر هم وجود دارد.اگر بخواهیم چند نمونه از ورقهای مرتبط با ورق نسوز کلینگریت را برشماریم بایستی به ورقهای زیر اشاره کنیم.

ورق نسوزآزبست، ورق نسوز کلسیم، ورق نسوزگرافیت تنجید، ورق نسوز دونیت، ورق نسوزویکتوری، ورق نسوز تاپ گرافیت، ورق نسوزکلینگریت بدون آزبست و  ورق نسوزگرافیت خالص.

ورق نسوز کلینگریت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گروه صنعتی متّحد همواره کوشیده است رضایت هرچه بیشتر مشتریان عزیز را فراهم نماید و استمرار در این راه را اصلی مهم در استراتژی خود می داند. از این رو کلیه ی انواع ورقهای نسوز خصوصاً ورق نسوز کلینگریت به صورت مستقیم و بی واسطه  و با قیمتهای بسیار مناسب در فروشگاه گروه صنعتی متّحد عرضه می شود.البته نظر مشتریان محترم  در هرشرایطی تعیین کننده و ملاک اصلی فعالیت ماست.

دسته بندی :

ورق نسوز

تاریخ :

دسامبر 16, 2018

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*

تماس باما