تهران- خیابان امیر کبیر- ناظم الاطباء جنوبی – بلوک ۶ شرقی – پلاک ۸۲ تلفن:۱۷ ۰۴ ۹۴ ۳۳ ۰۲۱

پارچه نسوز چیست و انواع مهم آن کدامست؟

پارچه نسوز

 پارچه نسوز، پارچه ای را گویند که از الیاف نسوز مانند فایبرگلاس، فایبرآزبست و نظیر اینها بافته شده باشد . این محصول از الیاف مرغوب و موادی بافته شده است که بتواند در دماهای بسیار بالا استقامت لازمه داشته و پایدار بماند. پارچه نسوز که پارچه مقاوم در برابر شعله نیز به آن گفته می شود.

این محصول بسیاری از پارچه های مصنوعی را نیز شامل می شود. به ویژه برای نایلون ، پلی استر و اکریلیک ، که به سهولت آتش نمی گیرند .

برای بافت  پارچه های نسوز روش های مختلفی نظیر تار و پود بافت و یا ساتن وجود دارد. نوع نخی که برای تهیه کردن پارچه نسوز از آن استفاده می شود و همچنین نوع و سبک بافت نیز در اشتعال پذیری آنها موثراست.

 با همه ی این اوصاف ،این نوع از پارچه ها زمانی که در معرض آتش قرار می گیرند ذوب می شوند. این ذوب شدن باعث ایجاد ماده بسیار گرم و چسبنده ای می شود  که گاهاً ممکن است سوختگی را بگستراند و موجب زیانهای شدیدتری گردد.تمام این موارد بایستی مورد توجه و بررسی مصرف کننده های خاص قرارگیرد.

 

پارچه نسوز

درواقع این محصول یکی از مواد نسوز  اصلی به شمار می رود که دارای انواع مختلفی می باشد و درصنعت از آن استفاده می شود .

انواع اصلی :

پارچه نسوز آزبستی ؛

پارچه نسوز آزبستی همانطور که از نامش نیز پیداست از الیاف هایی از جنس آزبست بافته شده است . این نوع از این پارچه ها برای مواردی همچون حرارت گیری و عایق کاری تاسیسات ساختمانی ، کارخانه ها، دیگهای بخار و صنعتی و همچنین تهیه دستکش و البسه نسوز صنعتی بسیار مناسب می باشند.

مقاومت حرارتی این نوع از پارچه های آزبستی بستگی به گرید آنها دارد و از ۲۶۰  الی  ۶۵۰ درجه ی سانتی گراد می باشد.عرض این پارچه ها به صورت نواری از ۳ الی ۱۰۰ سانتی متر  و درضخامت های ۱ ، ۱/۵ ،  ۲ و ۳ میلی متر  عرضه میشوند.

 

پارچه نسوز آزبستی

 

پارچه نسوز فایبرگلاس :

این پارچه ها نیز همچون طناب فایبرگلاس چهارگوش از بهترین نوع الیاف فایبر گلاس بافته شده اند و یکی دیگر از انواع مواد نسوز به شمار می روند و مقاومت حرارتی آنهابین ۴۱۰  الی ۵۶۰ درجه سانتی گراد است و ازجهاتی با پارچه سرامیکی تفاوت دارند.

پارچه نسوز فایبرگلاس دردو نوع ساده و روکش دار ( آلومینیوم ) اراِیه می شوند . پارچه ptfe هم نوعی از همین پارچه های فایبرگلاس می باشد که باروکش تفلون ptfe مقاوم شده اند . این الیاف قابلیت تحمل دمای ۷۳ –  تا  ۲۸۰+ درجه ی سانتی گراد را دارا می باشند درنتیجه کاملاً ضدآتش هستند.

 

پارچه نسوز فایبرگلاس

 

پارچه گرافیت خالص ( Expand Graphite Cloth ):

مواد نسوز انواع گوناگونی دارد و یکی دیگر از انواع مواد نسوز پارچه گرافیت خالص می باشد که از الیاف مرغوب گرافیت خالص بافته شده است . قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد و عایق حرارتی بسیارمناسبی می باشد . درتهیه البسه ضدحریق به جای پارچه آزبست می توان از این پارچه استفاده نمود .این پارچه در دونوع خالص و مستحکم شده باسیم اینکنل یا استنلس استیل درضخامتهای ۱  الی  ۳ میلیمتر و عرض ۱ متر قابل ارایه می باشد .

با توجه به پیشرفت دانش فنی و مهارت صنعتگران و درنتیجه بهره مندی هرچه بیشتر از دانش فنی در صنایع گوناگون، اهمیت استفاده از منسوجات نسوز کاملا معلوم شده است. بر همین اساس نوع استفاده و میزان آن کاملا علمی شده و این مهم موجب راندمان بالاتر و حصول نتیجه ی اقتصادی تر گشته است.

 

پارچه سیلیکونی :

یکی دیگر از انواع پارچه های نسوز پراستفاده است که مورد توجه بسیاری از محافل فنی نیز قرار گرفته است .

 

پرکاربردترین انواع این نوع پارچه ها کدامست؟

بر اساس آمارهایی که در طول ۵ سال گذشته به دست ما رسیده است می توان پارچه فایبرگلاس، پارچه سیلیکونی، پارچه سرامیکی و پارچه تفلونی را ازپرکاربردترین نوع این پارچه ها به شمار آورد.

 

 مواد نسوز دیگر  ازجمله ؛

 طناب نسوز ، نخ نسوز، نمدصنعتی ، ورق نسوز و …  را در قسمت محصولات این سایت دنبال کنید .

 

تماس باما